Home / Products
INVERTEC® 400TP is a new generation TIG inverter range which is the next step in professional welding, offering excellent welding processes and high performance, to increase productivity. The new INVERTEC® 400TP is designed with the latest energy-saving technology and is ready to work in the most difficult environments, due to its unique design. To achieve excellent welding results, INVERTEC® 400TP utilises both digital and built-in communication systems and devices such as the USB port, making it easy to monitor and track welding operations.
Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 294 mm x 624 mm x 500 mm |
| Net Weight | 31.5 kg |
Technical Specifications
| Machines Processes | TIG (GTAW) |
| Open Circuit Voltage | 85 Vdc |
| Number of Operators per Machine | 1 |
| Input Voltage | 400V ± 15% |
| Input Current | 25A |
| Input Hertz | 50/60 Hz |
| Input Phase | 3 ph |
| Input Power | 400/3/50-60 Hz (+/-15%) |
| Mode Icon | CC |
| Output Range | 5-400A |
| Polarity | DC |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman