Home / Products
This machine is more than just a stick welder, the Sprinter S combines superior stick functionality with DC LIFT TIG mode and dual input voltage (120V/230V). A simple display, allows you to select welding settings quickly, with the ability to start any job anywhere, whether it’s maintenance work, light fabrication, light construction and everything in between
Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 305 mm x 162 mm x 438 mm |
| Net Weight | 8.4 kg |
Technical Specifications
| Machines Processes | Stick (SMAW) |
| Open Circuit Voltage | 65V |
| Input Voltage | 120/230V +/-10% |
| Input Current | 16A |
| Input Hertz | 50/60 Hz |
| Input Phase | 1 ph |
| Input Power | 120/230/1/50-60 Hz (+/-15%) |
| Mode Icon | CC |
| Output Range | 20-180A |
| Polarity | DC |
Features
| Ingress Protection Rating | IP23 |
Warranty
| Warranty | 3 years |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman