Home / Products
The Power Wave® AC/DC 1000® SD delivers Waveform Control Technology® to submerged arc welding. Choose constant current or constant voltage operation and set variable frequency and amplitude. Software-driven AC, DC positive or DC negative output allows for advanced control over deposition rate and penetration leading to increased weld speeds, consistently higher quality welds and improved efficiency in both single or multi-arc configurations.
Product Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 49.2 in x 19.2 in x 46.2 in (1250 mm x 488 mm x 1174 mm) |
| Net Weight | 810 lbs (367.416 kg) |
General Specification
| Machines Processes | Submerged Arc (SAW) |
| Output Range | 100-1000A |
| Polarity | AC/DC |
Machine Technologies & Connections
| Ingress Protection Rating | IP23 |
| Data Technologies | Ethernet |
| Machines Communication Technology | ArcLink |
Application
| Typical Application | Construction Mining Construction & Field Erection Dissimilar Metals Elevated Temperature Piping Heat Exchangers Heavy Equipment Heavy Fabrication High Pressure Piping High Temperature High-strength Pipe LPG & LNG Storage Vessels Marine Applications Marine Fabrication & Repair NACE Applications Offshore Oil & Gas Petrochemical Petrochemical Industry Petroleum Processing Pipeline & Offshore Power Generation Power Plants Pressure Vessels Process Piping Railcar Fabrication Robotics/ Hard Automation Shipbuilding Structural Fabrication Structural Welding |
Warranty
| Warranty | 5 Years |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman