Home / Products
The self-propelled, modular Cruiser® travel carriage, paired with the Power Wave® AC/DC 1000® SD power source, can deliver deposition rates up to 30 lbs. (13.61 kg) per hour. The Cruiser® SAW tractor is perfect for lengthy butt and fillet joints common to the welding application of bridge or barge decking, large tank fabrication, and shipbuilding.
Reliable Operation: Built with a high-rigidity, welded base frame and a heavy-duty steel mast designed for the rigors of daily construction. Features durable cast wheels with high-temperature, slip-resistant rubber tires and a robust tube-and-clamp system for seamless component mounting. Extended-length outriggers ensure stable, precise tractor guidance.
Advanced Control Pendant: A lightweight, impact-resistant aluminum interface that is fully removable. It allows operators to save custom procedures and implement strict control lockouts or limits.
Interchangeable Consumables: To simplify inventory, all nozzles, drive rolls, contact tips, and wire straighteners are fully compatible with MAXsa® submerged arc wire drives.
Versatile Configurations: A highly adaptable system supporting track-based or trackless setups, with customizable three- or four-wheel mobility.
Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 736 mm x 584.2 mm x 914 mm (29 in x 23 in x 36 in) |
| Net Weight | 94 kg (207 lbs) |
Technical Specifications
| Number of Operators per Machine | 1 |
| Input Voltage | 40V |
| Input Current | 8A |
Wire Feeding Specifications
| Number of driven rolls | 1 roll |
| Feeder type | Automatic |
| Configuration | Single |
| Max spool diameter | 60lb |
| Feedhead Configuration | Single |
| Wire Configuration | Single |
Application
| Typical Application | Construction Mining Railroad Maintenance Cross Country Pipeline Armor Plate (Military) Automotive Brewery Construction & Field Erection Dissimilar Metals Distillery Elevated Temperature Piping Galvanized Steel Gasification Plants General Fabrication Glass Industry Heat Exchangers Heavy Equipment Heavy Fabrication High Pressure Piping High Temperature High-strength Pipe LPG & LNG Storage Vessels Maintenance & Repair Marine Applications Offshore Oil & Gas Petrochemical Petrochemical Industry Petroleum Processing Pipeline & Offshore Piping Power Generation Power Plants Pressure Vessels Process Piping Railcar Fabrication Railing Industry Repair Welding Robotics Robotics/ Hard Automation Shipbuilding Structural Fabrication Structural Welding |
Warranty
| Warranty | 5 Years |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman