Home / Products
The DC-1000 offers 1300 amps of smooth DC output, combining pure welding power with multi-process flexibility for semiautomatic and automatic welding.
Product Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 30.7 in x 22.25 in x 39 in (781 mm x 567 mm x 991 mm) |
| Net Weight | 821 lbs (372 kg) |
General Specification
| Machines Processes | Stick (SMAW) Gouging (CAC-A) Submerged Arc (SAW) |
| Input Voltage | 415 |
| Input Current | 102A |
| Input Hertz | 50,50/60,60 |
| Input Phase | 3 |
| Input Power | 415/3/50/60 |
| Mode Icon | CC/CV |
| Output Range | 150-1300A DC,16-46V |
| Polarity | DC |
Machine Technologies & Connections
| Machines Communication Technology | analog |
| Wire Feeder Supply Voltage | 115VAC |
| Work Lead Connector Type | Lug |
Application
| Typical Application | Heavy Fabrication |
Warranty
| Warranty | 3 Years |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman