Home / Products
The new INVERTEC® 300TP is a new generation TIG inverter which is the next step in professional welding offering excellent welding processes and high performance, to increase productivity. The new INVERTEC® is designed with the latest energy saving technology and is ready to work in the most difficult environments due to its unique design. To achieve excellent welding results, INVERTEC® 300TP utilises digital communication systems and built-in communication devices such as USB, making it easy to monitor and track welding operations.
Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 360 mm x 230 mm x 498 mm |
| Net Weight | 16,4 kg |
Technical Specifications
| Machines Processes | TIG (GTAW) |
| Open Circuit Voltage | 72 Vdc |
| Number of Operators per Machine | 1 |
| Input Voltage | 400V ± 15% |
| Input Current | 16A |
| Input Hertz | 50/60 Hz |
| Input Phase | 3 ph |
| Input Power | 400/3/50-60 Hz (+/-15%) |
| Mode Icon | CC |
| Output Range | 5-300A |
| Polarity | DC |
Features
| Ingress Protection Rating | IP23 |
| Data Technologies | USB |
Application
| Typical Application | Construction Mining Petrochemical Industry Pipeline & Offshore Piping Shipbuilding Structural Fabrication Structural Welding |
Warranty
| Warranty | 3 years |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman