Home / Products
The Sprinter T range gives you power in a small package. Weighing in under 9 kg, it’s lightweight and portable, and the 200-amp output enables you to weld electrodes up to 4.0 mm, including 7018 and 6010. This machine combines superior stick capabilities with high-frequency TIG, pulsed TIG mode and dual input voltage (120V/230V). A simple display allows you to dial the weld settings so you can get started quickly and easily on any job anywhere – maintenance work, light-fabrication, light structural and everything in between. The Sprinter T is a TIG and STICK welder and so much more
Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 162 mm x 305 mm x 438 mm |
| Net Weight | 9 kg |
Technical Specifications
| Machines Processes | TIG (GTAW) |
| Open Circuit Voltage | 65V |
| Input Voltage | 120/230V +/-15% / 1Ph |
| Input Current | 16A |
| Input Hertz | 50/60 Hz |
| Input Phase | 1 ph |
| Mode Icon | CC |
| Output Range | 10-200A |
| Polarity | DC |
Warranty
| Warranty | 3 years |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman