Home / Products
High performance plasma cutting machine: built to handle harsh environmental conditions, suitable for on-site operations with a generator or within a workshop environment.
Weights & Dimensions
| Dimensions (H x W x D) | 455 mm x 301 mm x 640 mm |
| Net Weight | 34 kg |
Technical Specifications
| Machines Processes | Plasma Cutting |
| Input Voltage | 400V ± 15% |
| Input Current | 32A |
| Input Hertz | 50/60 Hz |
| Input Phase | 3 ph |
| Input Power | 400/3/50-60 Hz (+/-15%) |
| Mode Icon | CC |
| Output Range | 20-100A |
| Polarity | DC |
Features
| Ingress Protection Rating | IP23 |
Plasma Cutting Specifications
| Plasma Machines Process | Cutting Gouging |
| Torch Included | Yes |
Application
| Typical Application | General Fabrication Maintenance & Repair Structural Fabrication |
Warranty
| Warranty | 3 years |
Opal Welding and Cutting is a leading supplier of welding and cutting equipment, consumables, and industrial solutions across Oman.
(+968) 9196 2773
contact@opalwc.com
Muscat, Oman